Radio teror no. 1

19. října 2011 v 22:44 | Alfi |  Radio teror

Poslech radiových vln je téma s velkým potenciálem.

Pakliže pomineme bídnou úroveň žoviálních moderizátorů, stěžejní úlohu zastává hudební dramaturgie, která si je nezřídka podobná jako vejce vejci. K tomuto zjištění jsem dospěl ne zcela z vlastní vůle pobytem na mnohých veřejných místech, kde se rozhlasovému vysílání zhusta holduje. Navíc kolega v zaměstnání má rádio neustále v provozu a i když je intenzita zvuku jeho přístroje utlumena na snesitelnou úroveň, nelze přeslechnout, jaké šlágry zrovna letí, popřípadě, které z písní jsou dle dramaturgů nesmrtelné. A na tomto místě by bylo hezké založit novou rubriku nazvanou Radio teror, kde bych se s vámi podělil o zlu, které se v současnosti line z reproduktorů. Takže, here we go!

Hallelujah
Tenhle nádherný song složil a nazpíval Leonard Cohen. Jelikož se bez přehánění jedná o legendární píseň z dílny jednoho z nejvlivnějších umělců minulého století, není se co divit, že skladbu natočila už hezká řádka zpěváků a zpěvaček. Osobně mám vedle originálu rád úžasně emotivní verzi Jeffa Buckleyho a možná ještě ta od Johna Caleho se kvalitou blíží originálu. Nedávno ale Cohena objevila honorace TV estrád.


Před několika měsící jsem zaregistroval v rádiu verzi, jež má na svědomí Alexandra Burke, a která mě hned od počátku iritovala stejně jako opruzeniny mezi půlkami. Po formální stránce se jedná o opak Cohenova minimalistického podání. Opulentní r&b verze výherkyně britského X-Factoru je po řemeslné stránce sice bezchybná, ale uvnitř dokonale vyprázdněná, jak švestka po útoku vos.Teprve nedávno jsem narazil na českou verzi, kterou nemá na svědomí nikdo jiný než stará známá vykradačka hrobů Hanka Zaňáková a.k.a. Lucie Bílá s jakýmsi nýmandem z talentové soutěže, což je de facto obdobný případ jako její britská kolegyně. Zbytečný a kudluvkapseotvírající klon, který postrádá ducha, smyslu a originálu nesahá ani po kotníky. Za kurvení tak nádherných písní by děvčata zasloužila minimálně zánět hlasivek (jestli něco podobného existuje) nebo alespoň herpes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 V V | 20. října 2011 v 7:13 | Reagovat

Do písmene souhlas, byt se mi zatim povedlo obe zkurveniny někde zaslehnout jedinkrát na pul ucha.
Kolegovi v práci bych koupil sluchátka-jestli to musí poslouchat, tak do sluchatek. Zdůvodnit se to dá tím, ze mě radio u práce ruší.

2 P. P. | 20. října 2011 v 16:52 | Reagovat

Před lety jsem u kohosi na blogu viděla soubor asi třiceti cover verzí Hallelujah (tuším, že jsme se o tom i bavili), kde byl vedle Buckleyho a Calea taky Bob Dylen, U2 nebo Dresden Dolls. Nic proti tomu, to je holt úděl výjimečných počinů, že se je kdekdo pokouší reprodukovat. Ty lepší verze by měly přežít, ty horší skončit zapomenuty. To, že naši hudební dramaturgové dělají všechno proto, aby tomu bylo obráceně, je jiná věc. Ale co hůř, teror funguje kromě radia i na TV vlnách a to zcela nepřekvapivě v sekci teleshopping. Tam totiž čas od času dvě okrojované slečny v doprovodu dechovky skřehotají Hallelujah s českým textem. A tady už končí veškerá legrace. Na to ani opar ani zánět hlasivek nestačí..:-)

3 P. P. | 20. října 2011 v 17:06 | Reagovat

Tak jsem tu teleshoppingovou hrůzu i našla. Ale varuju, raděj si předem připrav něco, čím si hned spravíš chuť :-).
http://www.youtube.com/watch?v=aXWiSz2Ntdo&feature=BFa&list=PLAA7824C93A10E0E2&lf=results_video
Jo a jak na to koukám, měla bych se panu DylAnovi omlouvit...

4 alfuck alfuck | Web | 20. října 2011 v 22:31 | Reagovat

P: Tak beru zpět Burkeová se Zaňákovou jsou jen čajíček. Mistřiňanka rulez! Takhle jsem se dlouho nenasmál.

V: By mě zajímalo, jak by se tvářil kolega, kdybys mu na oplátku pouštěl Daughter, Career Suicide nebo Kylesu :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama